taghlid
18 بهمن 1401 - 11:52

خاندوزی: ۲۴ میلیون نفر در کشور شاغلند/آغاز مرحله جدید هوشمندسازی یارانه آرد

خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در جمع خبرنگاران گفت که نرخ بیکاری کاهش پیدا کرده و تعداد شاغلین به بیش از ۲۴ میلیون نفر رسیده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در نشست با خبرنگاران ضمن تبریک دهه فجر و همدردی با زلزله‌زدگان خوی، ترکیه و سوریه اظهار داشت: ذیل شبکه بیمه‌ای کشور برای پرداخت خسارات زلزله‌زدگان خوی اقداماتی انجام خواهد گرفت و امیدواریم کمکی به این عزیزان باشد.

وی افزود: در فصل پاییز آمارهای اشتغال و بیکاری نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال گذشته بیش از 530 هزار نفر افزایش خالص اشتغال داشتیم و مجموع شاغلین به بیش از 24 میلیون نفر رسید.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: نرخ بیکاری کشور به عدد 8.2 کاهش یافته است. هم‌چنین در پاییز امسال اشتغال بخش صنعت 2 درصد رشد داشت. در بخش خدمات، اشتغال با افزایش 552 هزار نفر نسبت به پاییز پارسال به عدد 12 میلیون نفر رسید. این دو آمار هیچ‌گاه در آمارهای رسمی کشور به این میزان رشد نداشته است. اما در بخش کشاورزی به دلیل کاهش بارش‌ها و سایر علت‌ها شاهد کاهش فعالان این عرصه هستیم.

خاندوزی عنوان کرد: در روزهای گذشته 980 قاعده و شرط اضافی از تمام مجوزهای کسب و کار کشور حذف کردیم؛ از جمله تعیین سن، سوپیشینه و برخی تایید صلاحیت‌ها که نیازمند امضای طلایی بود.

وی افزود: این 980 شرط اضافه تا امروز بدون مجوز قانونی بوده و صلاح‌دید دستگاه‌ها برای ایجاد موانع به دستگاه‌ها بوده است.

سخنگوی اقتصادی دولت بیان کرد: از شب گذشته گام اول فاز دوم طرح هوشمند سازی یارانه آرد اجرا شد و کمک‌هزینه نانوایان دو برابر شد و طی دو ماه آینده شناورسازی سهمیه آرد نانوایی‌ها انجام می‌شود؛ نانوایی‌ها بدون محدودیت و با میزان عملکرد می‌توانند آرد بگیرند. نظر دولت بنا بر حذف یارانه نان نیست و محدودیتی برای خرید نان هم توسط مردم نخواهد بود و این رقم در بودجه سال آینده از 70 هزار میلیارد تومان به بیش از 105 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

ادامه دارد...

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1024390