taghlid
18 بهمن 1401 - 10:55

رد صلاحیت برخی داوطلبان معلمی به دلیل اعتیاد به "مار‌ی جونا"/ اعتیاد به "سیگار و قلیان" باعث رد صلاحیت نیست

دبیر هیئت مرکزی گزینش وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مصاحبه‌گران گزینش اجازه طرح این سؤال که "آیا نماز قضا دارید یا خیر" را ندارند، توضیحاتی درباره دلایل رد صلاحیت به دلیل اعتیاد به ماری جوانا، سیگار و قلیان داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بازنشستگی‌ها در آموزش و پرورش چند سالی است، "کمبود معلم" را به مرحله‌ای بحرانی رسانده؛ در این شرایط طبیعتاً تمام تلاش مجموعه آموزش و پرورش، خالی نماندن کلاس‌های درس از حضور معلم است و البته موضوع مغفول مانده، قربانی شدن کیفیت در مدارس دولتی به پای تأمین اورژانسی معلم برای کلاس‌های درس است.

شاید اتفاقات عجیبی را که در گزینش معلمان برای سال تحصیلی جدید رخ داد، بتوان تأییدی بر تأمین اورژانسی نیروی انسانی برای رهایی از معضل کلاس‌های درس بدون معلم دانست.

نبود فرصت کافی برای گزینش معلمان جدید، دردسرآفرین شد و آموزش و پرورش چاره‌ای نداشت جز آنکه نتایج گزینش را بعد از شروع سال تحصیلی و آن هم زمانی که پذیرفته‌شدگان به عنوان معلم در کلاس درس بودند، اعلام کند.

در نهایت این وضعیت شرایطی را رقم زد که اکنون برخی افراد هم در گزینش رد شده‌اند و هم به عنوان معلم در حال فعالیت هستند!

همین مسائل منجر شد، هیئت عالی گزینش کشور اخیراً مصوبه‌ای داشته باشد و  براساس همین مصوبه، برگزاری آزمون‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که گزینش آموزش و پرورش سه ماه فرصت بررسی داشته باشد.

اما تمام ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود و بخش دیگری از مشکلات ایجاد شده ناشی از ادعاهای عجیب برخی از معلمانی است که در گزینش رد شده‌اند.

برخی از این معلمان در تماس با تسنیم می‌گویند: پس از چند ماه تدریس و در شرایطی که تمام دوستان و آشنایان آنها را به عنوان معلم می‌شناسند، آموزش و پرورش اعلام کرده است، رد گزینش شدید و باید از معلمی کنار بروید.

به گفته این افراد، برخی از اطرافیان باور نمی‌کنند به دلیل مسائلی همچون شرکت نکردن در راهپیمایی، تجمعات، نماز جمعه و مواردی از این دست امتیاز لازم برای قبولی در گزینش آموزش و پرورش را کسب نکرده‌اند و تصور افراد این است که آنها مشکلات دیگری داشته‌اند که در میانه سال تحصیلی از شغل معلمی کنار گذاشته شده‌اند!

همچنین برخی از این معلمان مدعی بودند که در مصاحبه حضوری گزینش امسال به دلایلی مانند سهل‌انگاری در نماز، حضور کمرنگ در تجمعات، عدم حضور در نماز جمعه، نداشتن حضور قلب در نماز، لمینت دندان و ... رد شده‌اند!

این معلمان از آموزش و پرورش این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا قبل از برگزاری آزمون استخدامی و در دفترچه راهنمای استخدام اعلام نمی‌کنند، برای پذیرش شغل معلمی معیارهایی همچون حضور در نماز جمعه یا تجمعات مهم است تا افرادی که چنین سوابقی را ندارند برای شغل معلمی داوطلب نشوند و در آزمون استخدامی سایر دستگاه‌های دولتی شرکت کنند.

پیش از این در گزارشی با عنوان "ماجرای عجیب دست رد گزینش به برخی از معلمان جدیدالورود در میانه سال تحصیلی!" به برخی حواشی گزینش معلمان معلمان پرداختیم.

برای بررسی این مسئله و اطلاع از کم‌و‌کیف گزینش معلمان جدید‌الورد در سال جاری و ادعاهای عجیب معلمان رد صلاحیت شده، طی نشستی در خبرگزاری تسنیم میزبان «سید امیرمحمد خرازانی» نماینده وزیر در گزینش و دبیر هیئت مرکزی گزینش وزارت آموزش و پرورش بودیم.

پیش از این، بخش نخست این گفت‌وگو با عنوان «آیا ادعای رد صلاحیت برخی معلمان به‌دلیل "سهل‌انگاری در نماز" صحت دارد؟!» در خبرگزاری تسنیم منتشر شد.

در ادامه بخش دوم و پایانی این گفت‌وگو را می‌خوانید:

تسنیم: شما می‌گویید به مصاحبه‌گران اعلام شده که در جلسه مصاحبه اگر فرد مصاحبه‌شونده دچار "استرس" شد به او فرصت بدهند اما مواردی را شاهد بودیم که خلاف این رویه اقدام شده است؛ در یک مورد به یکی از معلمان که در جلسه گزینش استرس بسیاری داشته و این موضوع را به مصاحبه‌گر منعکس کرده است، گفته‌اند اگر استرس دارید در پرونده شما بنویسیم به دلیل استرس شدید فاقد صلاحیت عمومی برای معلم شدن!

اگر از طرف مصاحبه‌گر چنین برخوردی شده، این کار اشکال دارد و نباید اینگونه رفتار کنند.

تخلفات گزینشگران چگونه رصد می‌شود؟

تسنیم: چگونه این قبیل تخلفات احتمالی مصاحبه‌گران را شناسایی می‌کنید تا از جریان مصاحبه و حضور در فرایند گزینش، حذف شوند؟

از معلمان حاضر در جلسات گزینش نظرسنجی می‌کنیم.

تسنیم: پس اگر فرد مصاحبه‌گر در جلسه گزینش درباره اینکه مثلا آیا نماز قضا دارید یا خیر سؤالی بپرسد، این شوه مصاحبه‌ از نظر شما غیرشرعی و خلاف قانون است؟

بله! اجازه طرح این پرسش را ندارند اما می‌تواند بپرسد آیا نماز می‌خوانید یا خیر یا اینکه از چه زمانی شروع به نماز خواندن کردید؟

ممکن است فرد مصاحبه شونده خودش بگوید نمازم قضا می‌شود و مصاحبه‌گر این موضوع را یادداشت کند.

در برخی موارد هم شاهد حضور افراد با لباس غیرمتعارف همچون شلوارهای نامناسب در جلسه گزینش بودیم یا اینکه در تحقیقات اثبات شده است فرد از سیگار، قلیان و مواد مخدر استفاده می‌کند و حتی موردی وجود داشت که وقتی فرد برای آزمایش رفت، اعتیاد به ماری جوانای او تأیید شد!

سیگار و قلیان باعث رد گزینش می‌شود؟

تسنیم: آیا سیگار و قلیان می‌تواند باعث رد گزینش شود؟

خیر! فقط به دلیل استفاده از سیگار و قلیان، فرد رد گزینش نمی‎شود اما کسر امتیاز خواهد داشت.

تسنیم: آیا جلسات مصاحبه و گزینش به صورت صوتی ضبط می‌شوند؟

خیر! اما این موضوع ضرورت دارد و باید جلسات مصاحبه ضبط شوند.

 چرا جلسات گزینش ضبط نمی‌شود؟

تسنیم: اگر جلسات گزینش ضبط شود و بعداً فردی بگویید مصاحبه‌گر در جلسه گزینش رفتار یا پرسش نامناسبی را مطرح کرد به آسانی از طریق گوش دادن به صوت می‌توان متوجه خطای مصاحبه‌گر و حذف او از روند گزینش شد. آموزش و پرورش سال‌هاست مشغول گزینش معلمان است و استفاده از سیستم صوتی برای ضبط جلسات مصاحبه حداقلی‌ترین اقدامی است که باید انجام می‌شد.

بله، به تمام مدیران هسته‌های گزینش اعلام کردیم باید سیستم صوتی تهیه کرده و مصاحبه گزینش را ضبط کنند اما حتماً از افراد برای ضبط مصاحبه اجازه بگیرند.

تسنیم: اگر ضبط مصاحبه را به اجازه فرد مصاحبه شونده مشروط کنید برخی افراد ممکن است به دلیل تصورات نادرستی که دارند با موضوع موافقت نکنند در حالیکه ضبط جلسات مصاحبه به نفع خود فرد مصاحبه‌شونده است!

اگر در مصاحبه گزینش اشکالی وجود داشته باشد حتی اگر ضبط نشود در مرحله مصاحبه مجدد یا بررسی پرونده در هیئت مرکزی گزینش مشخص خواهد شد همچنین روند مصاحبه‌ها مورد بررسی مدیر هسته گزینش قرار می‌گیرد و اشکالات به مصاحبه‌گر تذکر داده می‌شود.

تسنیم: طی دو سال گذشته شاهد محدودیت‌های تحمیلی به دلیل کرونا بودیم و حتی ابلاغیه صادر شد تا افراد در تجمعات حضور نیابند با این وجود برخی معلمان رد صلاحیت شده مدعی هستند که عدم حضور آنها در تجمعات به عنوان دلیل رد گزینش آنها بوده است! آیا این مسئله صحت دارد؟

برای حضور در تجمعات دو سال کرونا مدنظر نیست البته افرادی که در نماز جمعه، راهپیمایی و انتخابات شرکت نمی‌کنند، کسر امتیاز می‌شوند و ممکن است در بخش‌های دیگر امتیاز بیاورند و حداقل امتیاز مورد نظر یعنی 56 را کسب کنند.

تسنیم: شرکت در انتخابات چند امتیاز دارد؟

هر کدام از موارد 10 امتیاز دارد همچنین پوشش چادر امتیاز است اما نپوشیدن چادر دلیلی برای رد گزینش نیست بلکه باعث می‌شود امتیاز فرد، کمتر شود البته برای مشاغلی مانند مربی پرورشی که جزو رشته‌های خاص است امتیاز چادر بیشتر است.

تسنیم: چرا قبل از برگزاری آزمون استخدامی اعلام نمی‌کنید برای رشته‌های خاص مانند مربی پرورشی ضوابط خاص مطرح است تا اگر فردی شرایط خاص آن را ندارد، رشته مربی پرورشی را انتخاب نکند!

در دفترچه آزمون استخدامی اشاره شده است که فرد باید ضوابط عمومی و اصلح را دارا باشد اما جزییات ذکر نشده است. قانون گزینش و آیین نامه اجرایی آن در فضای مجازی موجود است و داوطلبان قبل از شرکت در آزمون استخدامی درباره فرایند گزینش اطلاعات لازم را کسب کنند همچنین به داوطلبان توصیه می‌کنم وقتی به گزینش دعوت می‌شوند حتماً مستندات لازم برای احراز صلاحیت خود را به همراه بیاورند.

هم‌اکنون دوره‌های آموزشی برای مصاحبه‌گران را آغاز کرده‌ایم و باید برای احراز صلاحیت افراد از ابزارهای روز استفاده کرد.

مشکلاتی هم که در استخدام امسال انجام شد به دلیل این بود که اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی با تأخیر به دست ما رسید و پس از آن افراد بدون مجوز گزینش به کلاس درس رفتند در حالیکه طبق قانون برای شروع به کار افراد موافقت گزینش نیاز است و در شرایطی که گزینش در حال بررسی افراد بود آنها به عنوان معلم به کلاس درس فرستادند.

گزینش , وزارت آموزش و پرورش ,

تکلیف معلمان تایید صلاحیت نشده چه می‌شود؟

تسنیم: تکلیف افرادی که در گزینش رد صلاحیت شدند چیست؟ هم‌اکنون به افراد گفته شده است در گزینش رد شده‌اید اما به کلاس درس بروید و این باعث شده است افراد بدون حقوق و ابلاغ در کلاس درس تدریس کنند.

افرادی که پرونده آنها به هیئت مرکزی گزینش در تهران ارسال شده است، مجدد مصاحبه می‌شوند و در صورت نیاز، مجدد تحقیقات انجام خواهد شد که این روند حداقل دو ماه زمان نیاز دارد البته استفاده از این افراد در کلاس درس قانونی نیست و وقتی گزینش به فردی اعلام می‌کند با پرونده او موافقت نشده است، دیگر نمی‌تواند شاغل باشد.

تسنیم: تکلیف پرداخت حقوق این افراد که سه ماه تدریس کرده‌اند، چه می‌شود؟

پیش از این اعلام کرده بودیم  این افراد نباید به کلاس درس بروند و بهتر است اکنون معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع و امور اداری وزارت آموزش و پرورش پاسخگو باشند.

برای امسال پیشنهاد دادیم آزمون استخدامی قبل از اسفند برگزار شود و خرداد ماه اسامی پذیرفته‌شدگان را به گزینش ارائه دهند تا سه ماه فرصت بررسی داشته باشیم همچنین هیئت عالی گزینش کشور به تازگی مصوب کرده است تا دانشگاه فرهنگیان برای دوره ابتدایی پذیرش نیمه‌متمرکز داشته باشد و دانشجومعلمان بهمن ماه وارد دانشگاه شوند تا فرصت کافی برای بررسی پذیرفته شدگان وجود داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1024211