taghlid
10 دی 1401 - 18:19

۳۳ پروژه بازآفرینی اجرا می‌شود

اردبیل - معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: ۳۳ پروژه بازآفرینی شهری در استان اردبیل اجرا می‌شود.

محمد حسین زاده زارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: تاکنون در این حوزه ۴۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان اجرایی و عملیاتی شده است.

وی با بیان اینکه ۲۸ پروژه از این تعداد متعلق به مرکز استان بوده است، خاطرنشان کرد: شرکت بازآفرینی شهری برای اجرای این پروژه‌ها ۵۸ میلیارد تومان اعتبار هزینه کرده است.

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل تعریض و آسفالت محلات گلمغان و ایران آباد، احداث کلانتری در محله گلمغان، سالن ورزشی ایران آباد، پارک ملایوسف، سرای محله گلمغان و ساماندهی رودخانه بالیقلوچایی از جمله این پروژه‌ها بوده است.

حسین زاده زارع ادامه داد: در سال جاری از محل اعتبارات شرکت بازآفرینی شهری و محرومیت زدایی ۵۱ میلیارد تومان برای اجرای ۳۳ پروژه در این حوزه پیش بینی شده است.

وی افزود: با نهایی شدن این طرح‌ها در قالب مصوبه شرکت بازآفرینی شهری و اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل این پروژه‌ها در شهرهای مختلف استان اردبیل اجرا می‌شود که ۱۳ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۱ میلیارد تومان مختص شهر اردبیل است.

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: شرکت بازآفرینی شهری برای کمک به ادارات راه و شهرسازی در آسفالت معابر و محلات هدف ۵ هزار و ۴۴۰ تن قیر رایگان تأمین کرده تا شاهد آسفالت این معابر باشیم.

حسین زاده زارع بیان کرد: با پیگیری‌های انجام شده در فصل کاری امسال نیز بخشی از معابر کوچه‌ها و محلات هدف و محدوده بافت فرسوده مصوب مورد مرمت و آسفالت‌ریزی قرار گرفته است.

وی رویکرد دولت مردمی را در احیای بافت فرسوده و نظام‌مندی در این بخش یادآور شد و تصریح کرد: بسته‌های تشویقی برای جلب مشارکت مردم در بافت فرسوده تعریف شده که با اختصاص آن می‌توانیم احیای این مناطق را شاهد باشیم.

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل ادامه داد: مشوق اول در نظر گرفته شده در این حوزه تسهیلات بانکی ۳۵۰ میلیون تومانی است که ۱۵۰ میلیون تومان از این مبلغ با نرخ سود صفر درصد پرداخت می‌شود.

حسین زاده زارع مشوق دیگر را تخفیف در صدور مجوز پارکینگ و تجاری سازی در محلات بافت فرسوده اعلام و اظهار کرد: تأمین پارکینگ تا ۷۵ درصد و ارائه پروانه تجاری جزو برنامه‌های تشویقی و حمایتی در این حوزه است.

وی خاطرنشان کرد: مشوق دیگری که در تأمین زمین در قالب تصرفات اعمال می‌شود صدور سند برای ساخت و سازها در اطراف شهرهاست تا بر اساس بند قانونی سند برای این تصرفات صادر شود.

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل افزود: در حمایت از احیای بافت فرسوده واگذاری انشعابات نیز با تخفیف ویژه تا سازندگان بنا بتوانند از این مفاد تشویقی استفاده کنند.

حسین‌زاده‌زارع در پایان گفت: باید از ظرفیت قانونی در احداث مدرسه، درمانگاه و مجموعه‌های عام المنفعه استفاده کرد که در این زمینه همکاری خوبی را با شهرداری‌ها در مناطق مختلف استان شاهد هستیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 946215